De Europese Commissie is van oordeel dat het beter is om energiecheques uit te delen om de hoge energieprijzen te milderen, dan een algemene btw-verlaging door te voeren.
De Belgische federale regering is er nog steeds niet uit welke steunmaatregelen voor burgers en bedrijven zullen worden voorzien om de fors gestegen prijzen voor gas en elektriciteit te pareren. Een btw-verlaging van 21 naar 6% is een van de pistes die op tafel ligt, net als een energiecheque voor de meest kwetsbare gezinnen.
Die laatste maatregel heeft de voorkeur van de Europese Commissie, zo zei commissaris voor Interne Markt Thierry Breton maandag op de Franse radiozender BFM/RMC. “Wat momenteel het zwaarste weegt op de gezinnen, en dan vooral op de gezinnen die het niet breed hebben, is de hoge energieprijs. We moeten hiervan snel de impact beperken op zij die het meeste baat hebben bij zo’n maatregel. Vandaar onze aanbeveling, die al in Frankrijk werd beslist, om doelgerichte cheques uit te delen. En dat zal wellicht nog tot de zomer moeten gebeuren”, zei Breton. Gevraagd naar de “inflatievergoeding” van 100 euro waar alle Fransen die minder dan 2.000 euro netto per maand verdienen deze winter recht op hebben, zei Breton dat Frankrijk “niet moet twijfelen dat te herhalen”.
Van Peteghem houdt vast aan btw-verlaging voor elektriciteit én gas: “Als je gascentrales subsidieert, dan ook het gas op factuur van de mensen.” Hoe dan ook zal een btw-verlaging op energie bij de Commissie moeten worden aangemeld, luidt het in Belgische regeringskringen. “Dat is in het verleden ook zo gebeurd.”
(Bron: Energiejournaal.be)